تفاوت باسکول و ترازو

کاربردهای مهم باسکول ها

تفاوت باسکول و ترازو : باسکول ها را می توان ترازوهایی عنوان کرد که مختص به وزن کشی اجسام سنگین و فوق سنگین هستند. هدف اصلی از تولید باسکول ها را می توان وزن کشی اجسام بالاتر از 70 یا 80 کیلو دانست. به همین علت باسکول ها از قطعات بسیار محکم تری ساخته می شوند و می توان از لحاظ ابعاد نیز آنها را بزرگ تر از ترازوهای معمولی یافت. این مسئله بسیار حائز اهمیت است چرا که وزن کشی اجسام سنگین و حجیم و با ابعاد بزرگ باید در شرایط کاملا ایمن انجام شود. بنابراین باسکول ها را می توان ترازوهای با کیفیت بالا، مقاومت زیاد و بسیار کاربردی محسوب کرد.

 

نمایشگر وزن تیندر

 

 

همانطور که پیشتر گفتیم،

 

جنس بدنه انواع باسکول را برای افزایش کاربری و کیفیت در توزین اجسام بسیار سنگین مانند کالاها و دستگاه های چند تنی از آهن یا فولاد می سازند. به همین دلیل استفاده از متریال بسیار با کیفیت سبب شده که عمر این وسیله نسبت به ترازوهای معمولی بیشتر باشد. از انواع باسکول ها می توان به باسکول های صنعتی، فروشگاهی، باسکول آویز، باسکول کفی، باسکول دامکش، باسکول دیواری، باسکول ثابت و… اشاره کرد.

 

 

نمایشگر وزن ویستا

 

تفاوت لودسل در ترازو و باسکول

لودسل یا Load Cell را می توان مغز یک ترازو یا باسکول و حتی قلب تپنده این ابزارها عنوان کرد چرا که تمامی مراحل توزین به وسیله این قطعه انجام می شود و نسبت به فشار کاملا حساس است. لودسل یکی از مهمترین تفاوت های فنی ترازو در مقابل باسکول است. لودسل با انجام فرآیند وزن کشی و با توجه به فشارهایی که به آن وارد می شود می تواند این فشارها را به عدد تبدیل کرده و در نهایت بر روی نمایشگر نمایان کند.

 

اما سوال اصلی اینجاست که تفاوت اصلی میان لودسل در ترازو و در باسکول چیست؟

باید بگوییم این تفاوت شامل توان وزن کشی در این دو ابزار می شود. در حقیقت می توان میزان حساسیت و قدرت توزین در ترازو یا باسکول را لودسل نامید که عمده تفاوت این دو ابزار به شمار می رود. هر چه لودسل بزرگ تر باشد توانایی سنجش وزن اجسام بزرگ تر و حجیم تری را خواهد داشت و در موازات حساسیت آن نیز کاهش می یابد. با توجه به این مسئله باید بگوییم تفاوت عمده بین لودسل در ترازو و باسکول ها، ابعاد و میزان حساسیت آنها است که لودسل در ترازوها حساسیت و و دقت بالاتری داشته و ابعاد کوچک تری دارد و لودسل در باسکول ها ابعاد بزرگ تر و به موازات حساسیت کمتری نیز دارا هستند و احتمال خطای آنها بالاتر است.

 

نمایشگر وزن پارس مگا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی

بستن
مقایسه