تفاوت plc و hmi چیست؟

چکیده مطلب:

در این مقاله به طور کامل درباره این موضوع صحبت می‌کنیم که HMI و PLC چه تفاوت‌هایی دارند و هر کدام کجاها استفاده می‌شوند.

وقتی تازه وارد دنیای کنترل صنعتی می‌شوید، ممکن است مفاهیم گیج کننده و پیچیده زیادی بشنوید که یکی از آنها Human Machine Interface یا HMI است. ممکن است بپرسید تفاوت hmi با plc چیست و چگونه با هم در ارتباط هستند؟
امروزه اکثر سیستم های کنترل مدرن از PLC به عنوان وسیله ای برای کنترل فرایند های صنعتی استفاده می کنند. به زبان ساده، HMI ابزاری است که بستری برای تعامل پرسنل و اپراتورهای فرآیند با سیستم کنترل یعنی PLC فراهم می کند. به همین علت به آن رابط ماشین انسانی هم میگویند. در ادامه در مورد plc و hmi توضیحاتی خواهیم داد و نحوه ارتباط آنها را با هم بررسی میکنیم.

پی ال سی چیست؟

Plc مخفف Programmable logic controller است. به معنی کنترل کننده منطقی که قابل برنامه نویسی است که معمولا در صنعت استفاده میشود. به آنها کامپیوتر های صنعتی هم میگویند که بدون موس و مانیتور و هستند . فرایندی که باید اجرا شود، در نرم افزارهای مخصوص نوشته شده و روی آن دانلود میشود. پردازشگر آن دستور اجرای فرایند را به ورودی و خروجی میدهد.
این برنامه توسط برنامه نویس نوشته شده و معمولا اپراتور (کاربر) که از آن سیستم استفاده میکند با برنامه پی ال سی ارتباطی ندارد. هنگامی که نیاز به تغییر یا ویرایش برنامه PLC باشد، معمولاً یک رایانه شخصی به آن متصل می شود. PLC قابلیت قابل توجهی برای اتصال I/O دارد. اکثر مدل‌های PLC دارای تنوع عظیمی از ماژول‌های I/O قابل تعویض هستند که امکان اتصال ورودی خروجی مناسب با هر نوع تجهیزات صنعتی را فراهم می‌کنند. برنامه نوشته شده باید قابلیت ارتباط با المان های گرافیکی را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: پی ال سی چیست؟

HMI چیست؟

HMI مخفف Human to Machine Interface است. وظیفه HMI این است که سیگنال‌ها و مقاصد یک انسان را به سیگنال‌های الکتریکی برای سیستم تبدیل کند. بنابراین با انجام این کار، اپراتور انسانی قادر است تغییرات در داده ها و فرآیندهای نرم افزار ایجاد کند و با کنترلر در ارتباط باشد.
HMI دارای یک نمایشگر است که معمولا با نرم افزار مخصوص صفحات مختلفی برای این پنل طراحی میشود. Hmi باید با plc در ارتباط باشد (شبکه باشد) تا به اپراتور اجازه دهد داده های مورد نیاز کاربر را به کنترلر بفرستد. معمولا hmi روی درب تابلو برق های صنعتی قرار میگیرد تا کاربر بدون نیاز به باز کردن درب تابلو و تخصص خاصی بتواند با آن کار کند.

تفاوت hmi و plc

Hmi:
معمولا دارای صفحه لمسی بوده و المان های خطوط صنعتی با گرافیک مختلف در آن نشان داده میشود. از طریق hmi میتوان بر کل فرایند نظارت داشت، الارم ها، خطاها و … را میتوان دید و به نمایش گذاشت. HMI در دو حالت اتوماتیک و دستی قابل استفاده است. این ابزار مهم دارای المان های مختلف برای کنترل فرایند است که برای روشن و خاموش کردن، تغییر مقادیر مختلف و تنظیمات مربوطه میتوان از آن ها استفاده کرد. وظیفه hmi مانیتورینگ است و توانایی کنترل و اجرای فرایندها را به تنهایی ندارد.

تفاوت hmi و plc
Plc:
بیشتر پی ال سی ها فاقد صفحه نمایش هستند و اگر هم صفحه نمایش داشته باشند، قابلیت های بسیار محدودی دارند. بیشتر دارای led های مختلف هستند. از طریق پی ال سی نمیتوان نظارتی روی فرایند انجام داد. اگر خطایی در پی ال سی ایجاد شود، فرایند متوقف میشود و تا زمانی که مشکل برطرف نشود برنامه اجرا نمیشود. همچنین برای تغییر مقادیر از طریق پی ال سی باید نرم افزار باشد و تغییرات روی plc دانلود شود.

بیشتر بخوانید: بهترین پی ال سی های موجود در بازار کدامند؟

نتیجه گیری و جمع بندی موضوع تفاوت plc و hmi

زمانی که فرایند صنعتی قرار است به صورت خودکار انجام شود، به تجهیزات مختلفی نیاز پیدا می‌کنیم. بخش اصلی آن کنترلر یا plc است. قسمت مانیتورینگ و نظارت بر اجرای فرایند از طریق hmi انجام میشود. در واقع این دو سیستم مکمل یکدیگر هستند و در کنار هم اتوماسیون را تکمیل میکنند.

 

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی

بستن
مقایسه