سنسور فشار چیست؟

سنسور فشار چیست؟ (تفاوت آن با ترانسمیتر و ترانسدیوسر فشار چیست؟)

 

سنسور فشار چیست؟ ، یک اصطلاح جامع است که برای توضیح هر ابزاری استفاده می‌شود که بتواند فشار را شناسایی کرده و/یا اندازه‌گیری کند. در کنار «ابزار فشار»، این رایج‌ترین اصطلاح است.

ما اینجا در مورد سوییچ‌های فشار صحبت نمی‌کنیم، اما از نظر فنی، حتی این سوییچ‌ها هم سنسورهای فشار هستند. لازم به ذکر است که وقتی ما از این اصطلاح استفاده می‌کنیم، منظور ما ابزار اندازه‌گیری پیوسته است که سیگنالی را خروجی می‌کند که به واحد خاصی از اندازه‌گیری روی یک مقیاس یا رنج خاص (مثلا ۰-۵۰۰ psi) کالیبره شده است.

 

نمایشگر وزن ویستا

 

ترانسدیوسر فشار چیست؟

زمانی که یک مهندس اصطلاح ترانسدیوسر فشار را به کار می‌برد، معمولا از این اصطلاح در زمینه‌ی خاصی استفاده می‌کند:

مثلا ممکن است این اصطلاح در مورد گروهی از المان‌های سنسور داخل یک سنسور به کار برده شود (همچون پل وتسون، گیجی که آن را نگه می‌دارد و دیافراگمی که به آن متصل است).

همچنین ممکن است اصطلاح ترانسدیوسر فشار در مورد کل یک سنسور به کار برده شود – اما بدون بزرگنمایی سیگنال. به عبارت دیگر، یک سنسور با خروجی میلی‌ولتی. این احتمالا از نظر فنی، دقیق‌ترین تعریف است – البته در اغلب مواقع، به این شکل استفاده نمی‌شود.

یا ممکن است این اصطلاح به جای «سنسور فشار» استفاده شود، به معنی کاملا کلی و جامع آن. در هنگام گفتگوی کلی و معمولی، اغلب به این معنا از این اصطلاح استفاده می‌شود. شاید پیچیده به نظر برسد، اما معمولا به سادگی می‌شود تشخیص داد که اصطلاح ترانسدیوسر فشار در چه زمینه‌ای مورد استفاده قرار گرفته است. به طور مثال، اگر موضوع در مورد انواع مختلف سنسورهای فشار باشد، منظور از اصطلاح «ترانسدیوسر فشار» احتمالا سنسوری بدون تقویت سیگنال است.

 

نمایشگر وزن پارس مگا

 

ترانسمیتر فشار چیست؟

همچون «ترانسدیوسر فشار»، اصطلاح ترانسمیتر اغلب در زمینه‌های مختلفی استفاده می‌شود. از طرفی منظور یا سنسور فشار به صورت کلی است یا به شکل دقیق‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یک ترانسمیتر فشار در واقع سنسوری است که تقویت سیگنال (signal amplification) دارد. سیگنال تقویت شده و به یک بازه مشروط می‌شود، همچون ۴-۲۰mA. به این روش، سیگنال می‌تواند فواصل طولانی‌تری را طی کند و در برابر افت کیفیت سیگنال، آسیب‌پذیری کمتری دارد.

ترانسمیتر ارتباطی مستقیم با توانایی ترانسمیتر (یا مخابره‌ی) سیگنال تقویت شده دارد.

 

نمایشگر وزن سوها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی

بستن
مقایسه