قطعات الکترونیکی اکتیو

قطعات

قطعات الکترونیکی اکتیو یا به طور دقیق تر Active Component به عنوان اجزایی از مدار تعریف می‌شوند که به منبع انرژی وابسته هستند و توانایی ورود برق به مدار الکترونیکی را دارند.

دیود یک قطعه الکترونیکی اکتیو (فعال) محسوب می‌شود؛ هنگامی که دیود به مدار متصل می‌شود زمانی که میزان الکترون ها به مقدار معین برسد شروع به هدایت کردن جریان درون مدار می‌نماید؛ به همین جهت عملکرد آن به منبع انرژی وابسته است و یم جزء فعال برشمرده می شود.

 

لودسل سوها

 

قطعات الکترونیکی فعال توانایی کنترل جریان الکتریسیته را درون مدار دارند. منبعی که این قطعات به آن متصل می شوند معمولا از مدار DC گرفته می شود.

اسیلاتورها، ترانزیستورها، دیود ها، IC، باتری ها، منابع تغذیه AC و DC و … جزو قطعات الکترونیکی فعال حاضر در مدار می‌باشند.

 

دیود ها

اولین نوع این قطعات الکترونیکی اکتیو دیود ها هستند؛ دیود یک قطعه نیمه هادی غیرخطی است که جریان را در یک جهت عبور می‌دهد.

دیود ها دارای دو ترمینال هستند که یکی آند و دیگر کاتد می‌باشد. خانواده دیود ها نیز متنوع هستند، دیود ساطع نور (LED) ، دیود زنر، دیود شاتکی، فتو دیود و DIAC از انواع دیودها به شمار می‌روند.

کاربردی که دیود ها در مدار الکترونیکی دارند بسته به این که از چه نوعی باشند متفاوت است و وظایف مختلفی را بر عهده دارند.

به عنوان مثال از دیود GUNN برای تولید سیگنال های مایکرویو و از فتو دیود ها برای آشکارسازی عکس و سوئیچ فرکانس رادیویی استفاده می‌شود.

 

 

لودسل زمیک

 

مدار های مجتمع یا IC

آی سی ها عبارتند از ادغام چند قطعه الکترونیکی در مدار که غالبا نیز ترانزیستور ها می‌باشند، تشکیل شده‌اند و دارای یک ماده نیمه هادی (سیلیکون) هستند.

تمامی وسایل الکترونیکی که امروزه از آن ها استفاده می‌شود دارای آی سی هستند. آی سی ها نیز خود به دو نوع آی سی های آنالوگ و آی سی های دیجیتال تقسیم می‌شوند.

 

لودسل سل تک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی

بستن
مقایسه