چه عواملی در تعیین کیفیت لودسل نقش دارند؟

لودسل چیست؟

چه عواملی در تعیین کیفیت لودسل نقش دارند؟ترازو یک وسیله‌ی بسیار حساس است که برای توزین دقیق مواد و در حوزه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. دقت ترازو یکی از مهم‌ترین شاخصه‌هایی است که درجه‌بندی کیفی انواع مختلف ترازو را تعین می‌کند و این دقت بر اساس قابلیت و میزان خطای قطعه‌‌ی حساسی به نام لودسل (load cell) تعیین می‌شود. لودسل‌های مورد استفاده در ترازوهای مختلف در واقع سنسور‌های وزن آن‌ها هستند و درست مانند قلب تپنده‌ی این دستگاه‌ها عمل می‌کنند.

 

لودسل hbm

 

load cell از جنس‌ فولاد یا آلومینیوم ساخته می‌شود و روی بدنه‌ی آن تعدادی مقاومت وجود دارد که بر اساس اعمال فشار ناشی از وزن نمونه‌ی توزین، تغییر شکل داده و سبب تغییر شکل و تغییر مقاومت استرین گیج‌های (Strain Gauge) تعبیه شده روی این سنسور می‌شوند. تغییر ولتاژ ایجاد شده طی این فرآیند، به نمایشگر الکترونیکی ترازو منتقل می‌شود و بدین‌ترتیب، شما از وزن دقیق نمونه‌ی توزین مطلع می‌شوید.

 

لودسل‌های بکار رفته در ترازوها، انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی هریک از آن‌ها و موارد کاربردشان می‌پردازیم:

 

لودسل کلی

 

 

لودسل تک پایه

این نوع حسگر، همان‌طور که از نام آن نیز مشخص است، تنها دارای یک پایه است و در ترازوهای پزشکی، انواع ترازوی پستی، ترازوی قطعه‌شمار، ترازوهای فروشگاهی، ترازوهای فرودگاهی و ماشین‌آلات پرکن و بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لودسل خمشی

این قطعه که در ترازوهای پزشکی، فرودگاهی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جنس نیکل است و با یک روکش فولادی، پوشانده می‌شود. این load cell در ترازوهای چند پایه و ترازوهای مخصوص توزین حیوانات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوعی از لودسل‌ها نیز وجود دارند که با نام لودسل‌های خمشی دوطرفه از آن‌ها یاد می‌شود و برای توزین اجسامی که وزن بالایی دارند استفاده می‌شوند.

 

چه عواملی در تعیین کیفیت لودسل نقش دارند؟

 

 

لودسل زمیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی

بستن
مقایسه